“Atnācēji” (“Arrival”) Recenzija

Denī Vilnēvs pazīstams ar tādām lieliskām filmām kā “Sicario”, “Enemy”, “Prisoners”. Viņa režijas darbi parāda, ka viņš spēj strādāt gan ar asa sižeta filmām, gan drāmām, gan mistērijām. “Atnācēji ir viņa pirmais mēģinājums zinātniskās fantastikas žanrā, un droši var teikt, ka Vilnēvam ir izdevies uztaisīt mākslas darbu.

Kad vairāki noslēpumaini kosmosa kuģi piezemējas vairākās vietās uz Zemes, lai saprastu kāpēc šie kuģi ir ieradušies, tiek izveidota elitāra komanda, kurā iekļauta lingviste Luisa Benksa (Emija Adamsa), matemātiķis Ians Donelijs (Džeremijs Reners) un  ASV Armijas Pulkvedis Vebers (Forests Vitakers). Katrai valstij meklējot atbildes, cilvēce pietuvojas ļoti tuvu globālam karam. Lai atrastu atbildes uz jautājumiem, Benksa, Donelijs un Vebers riskēs ar visu, kas varētu apdraudēt viņa dzīvības un, iespējams, visas civilizācijas dzīvības.

arrival.jpg

Vilnēva mīļākā filma ir “2001: A Space Odyssey”, un var redzēt, ka viņš ir nedaudz iedvesmojies no šīs filmas. Denī var pat droši salīdzināt ar Stenliju Kubriku, jo viņa stils un tas, kā filma “Atnācēji” ir izveidota un cik detalizēti nofilmēta, parāda, ka viņš ir ne mazāk talantīgs kā leģendārais Kubriks. Izmantojot visdažādākos kameras leņķus, lieliskas ainavas, režisors izveidoja skaistu filmu, kas sagādā lielu baudu mūsu acīm. Viena no lietām, ko Vilnēvs šajā filmā paveica lieliski, ir tas, ka viņš nepārspīlēja ar CGI (datora radītiem attēliem). CGI tika izmantots minimāli, bet, kad tas tika izmantots, viss bija izpildīts augstākajā līmenī. Mūsdienās ir pārāk daudz zinātniskās fantastikas filmu, kuras pārāk daudz paļaujas uz datora radītiem attēliem, lai kaut kā piesaistītu mūsu uzmanību. Vilnēvs skatītājiem vairāk liek koncentrēties uz tēliem un viņu attīstību, CGI izmantojot minimāli, un tas viņam palīdzēja izveidot filmu, kas pilnīgi atšķiras no citām pazīstamām “sci-fi” filmām, piemēram, “The Day The Earth Stood Still” vai “Skyline”, kuras bija pārbāztas ar CGI un kurām nebija nekādas dzīvības. “Atnācēji” izcēlās arī ar savu mūziku, kura bija ļoti piemērota šī žanra filmai. Turklāt mūzika vairākām ainām piešķīra nopietnību un emocionalitāti.

Pieplusojot klāt ideālus sniegumus no visiem aktieriem, mums tiek piedāvāta neparasta “sci-fi” filma, kas vairāk koncentrējas uz tās tēliem, īpaši uz Eimijas Adamsas atveidoto Luīzi Benksu. Šīs tēls tiek lieliski attīstīts līdz pašām filmas beigām. Mēs jutīsim Luīzei līdzi, sapratīsim viņas bēdas un viņas laimes mirkļus. Viņa ir tēls, kurš man jau pirmajās minūtēs ļoti iepatikās. Visi filmas tēli ir nevis klišejiskas nedzīvas būtnes, bet gan dzīvas personības, kas vienkārši meklē atbildes. Viss, kas notiek filmā, notiek dabiski. Kopumā aktieru sniegumi padarīja filmu pilnīgāku un piešķīra tai dvēseli.

arrival-2016-uk-trailer-new.jpg

Filmas stāsts parāda to, cik mēs esam sašķelti kā civilizācija. Katra nācija un kultūra interpretē citplanētiešu valodu citādi, un katra rod savu nozīmi. Ar mazu sapratni par notiekošo tas uzreiz rada civilizācijā bailes un neprognozējamas rīcības no indivīdiem, kas var izraisīt karu. Stāsts liks dažreiz apšaubīt to, kādi mēs esam kā cilvēce. Nespējot sadarboties, mēs padarīsim galu mums visiem. Stāts patiešām ir unikāls, jo filma, būdama par citplanētiešiem, liek mums vairāk koncentrēties nevis uz nelūgtajiem viesiem, bet gan uz emocionālajiem notikumiem, cilvēcisko pusi. Liekot mums katru mirkli domāt, mēs paši centīsimies rast atbildes uz jautājumiem, ko filma uzdod, – kāpēc viņi ir šeit, ko viņi vēlas no mums. Filma ir spriedzes pilna, piedāvājot lieliskus stāsta pavērsienus, kas visiem skatītājiem filmas garumā liks sēdēt uz pašas sēdekļa malas.

“Atnācēji” ir viena no šī gada labākajām filmām un patiess zinātniskās fantastikas meistardarbs, kas ir jāredz visiem. Emocionāls, domu raisošs stāsts, kas ar aktierspēli, vizuāli skaistajām ainām, tēliem un visu pārējo, ko izveidoja Denī Vilnēvs, jūs iesūks šajā pasaulē, kuru jūs gribēsiet apmeklēt vēl un vēl.

Vērtējums: A+

Filmas garums: 116 minūtes; Producēšanas uzņēmums: FilmNation Entertainment, Lava Bear Films; Izplatītājs: ACME Film SIA, Paramount Pictures; Žanrs: Drāma, Mistērija, Zinātniskā Fantastika;

Režisors: Denis Villeneuve; Producenti: Shawn Levy, Dan Levine, Aaron Ryder, David Linde; Scenārijs: Eric Heisserer; Balstīts uz: Ted Chiang noveles Story of Your Life; Kinematogrāfija: Bradford Young; Mūzika: Jóhann Jóhannsson; Montētājs: Joe Walker;

Lomās: Amy Adams, Jeremy Renner, Forest Whitaker, Michael Stuhlbarg un daudzi citi.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s