“Sašķeltais” (“Split”) Recenzija

M. Naits Šjamalan, kurš ir pazīstams ar tādām filmām kā “The Sixth Sense”, “Signs”, “Unbreakable”, bija tas cilvēks pie kura vērsties, lai izveidotu filmas, kuras ir nopietnas, pārdabiskas un kuras spētu ar stāsta nobeigumu pārsteigt un atstāt skatītājus ar atvērtu muti. Šjamalan izlēma atkāpties no žanra, kas viņu padarīja slavenu un sākt darīt kaut ko jaunu. Viņš ķērās klāt fantāzijas un zinātniskās fantastikas filmām – “The Last Airbender” un “After Earth”, kas bija, vienkārši sakot, drausmīgas. Tad arī laikam viņš saprata, ka jāatgriežas atpakaļ pie žanra, kas viņam padodas labāk. Tā 2015. gadā iznāca “The Visit”, kur mēs jutām, ka slavenais “plot twist” eksperta režisors lēnam atgriežas pie savām saknēm. Un, ar šī gada šausmu-trilleri “Sašķeltais”, varu droši teikt, ka M. Naits Šjamalan ir atgriezies pilnībā.

Ar šo filmu mēs nonākam atpakaļ Filadelfijā. Pilsētā, kuru esam pieraduši redzēt M. Naita filmās. Mēs tiekam iesaistīti stāstā, kas attīstās ap Kevinu (Džeims Makavojs) un viņa 23 personībām, kā arī trim meitenēm, kuras Kevins nolaupa un tur gūsta, lai upurētu “Zvēram”. Ar pagātnes ainām mēs kārtīgāk iepazīstam Keisiju (Anja Teilore-Džoja) un saprotam kāpēc viņa izskatās tā, ka būtu gatava visam notiekošajam. Bet ar pārējām divām meitenēm, Marsiju (Džesika Sula) un Klēru (Heilija Lū Ričardsone), mēs tiekam ātri iepazīstināti un ātri viņas pazūd. Stāsts maz koncentrējas uz viņām. Sākumā liekas, ka notiek parasts trillera stāsts par cilvēku, kas slimo ar disociācijas personības slimību, bet tuvojoties filmas beigām, viss kļūst drusku pārdabiskāks, padarot stāstu ne tik ļoti ticamu. Filma dažreiz pārāk aizraujas ar šīs slimības iepazīstināšanu, kas padarīja ainas garlaicīgas. Bet vismaz mēs tagad zinām, kas ir šī slimība.

nexi9g8a8twwad_1_1

Ar šo filmu M. Naits spēja sniegt kaut ko jaunu. Šjamalan atturas no sava klasiskā pārsteiguma nobeiguma un izvēlas attīstīt stāstu, kam ir parasts nobeigums, bez pārsteigumiem. Bet jūs varētu jautāt: “Kā tā var būt M. Naita Šjamalan filma, ja tur nav nekāda pārsteiguma beigās?”. Don’t worry. Tur ir pārsteigums, kuru sapratīs Šjamalan filmu fani un dos stāstam citādāku skatījumu.

Lai radītu sajūtu, ka tuvojas briesmas, filma lieliski izmanto skaņas celiņu, radot intensīvas ainas. Viscaur filmai var ļoti labi just, ka skatāmies Šjamalan filmu. Ja jūs esat redzējuši filmu “The Visit”, jūs redzēsiet lielu līdzību tam, kā režisors pasniedz ainas. Režisoram ir liels talants aiz kameras, kuru es šajā filmā izbaudīju. Viņš lieliski radīja ainas, kas dod noslēgtības sajūtu un mums patiešām šķiet, ka filmas varonei nav iespēja tikt ārā. Šjamalan spēja šajā filmā labi izmantot tuvplānus, kas izceļ katru emociju no aktieriem un, noliekot viņus pašā kadra centrā, liks mums noslēgties no pasaules un koncentrēties tikai uz viņiem.

rs-split-f0a299c5-db50-4c61-afdd-b7423a8ca912.jpg

Šī filma patiesi izceļ Džeimsa Makavoja talantu. Viņš atdodas savai lomai un viscaur filmai liek noticēt tam, ka viņam ir vairākas personības. No deviņ gadīga Hedviga, līdz sievišķīgajai Patrīcijai, viņš padara katru personību unikālu – smieklīgu, draudošu, jūtīgu un šaušalīgu, liekot katrai personībai pilnībā atšķirties. Protams, mēs nesaņemam visas 23 personības. 23 šķistu kā liels pārspīlējums, vai ne? Filmā tiek mums parādītas deviņas personības.

M. Naita Šjamalana šausmu-trilleris “Sašķeltais” parāda to, ka režisors ir oficiāli atpakaļ savā spēļu laukumā un gatavs sniegt kaut ko jaunu, un tajā pašā laikā, viņam iezīmīgu. Ar stāstu, kas ir aizraujošs un spriedzes pilns, filma ir baudāma un kvalitatīva. Nespēju vien sagaidīt, kad redzēšu viņa nākošo projektu.

Vērtējums: B+

Filmas garums: 117 minūtes; Producēšanas uzņēmumi: Blinding Edge Pictures, Blumhouse Productions; Izplatītājs: SIA Forum Cinemas, Universal Pictures; Žanrs: trilleris, šausmu filma;

Režisors: M. Night Shyamalan; Producenti: M. Night Shyamalan, Jason Blum, Marc Bienstock; Scenārijs: M. Night Shyamalan; Kinematogrāfija: Mike Gioulakis; Mūzika: West Dylan Thordson; Montētājs: Luke Franco Ciarrocchi;

Lomās: James McAvoy, Anya Taylor-Joy, Betty Buckley, Haley Lu Richardson, Jessica Sula   un daudzi citi.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s